» Home » Forum » News » Rankings » Results » Multimedia » Camps » Links » Jobs » Live » IWCOA » Contact   
» Welcome to Illinois Matmen

High School Tournament Results


Please fax tournament results to 888-735-2202.

Choose Season
2014-15 | 2013-14 | 2012-13 | 2011-12 | 2010-11 | 2009-10 | 2008-09 | 2007-08 | 2006-07 | 2005-06 | 2004-05

Click on any tournament below to view its results. In order to view most of the brackets, you need Adobe Acrobat Reader.

2014-15 Wrestling Season


November December
11/29/2014
Antioch Fri / Sat
Barrington
Conant
Guerin Prep
Illini Bluffs
12/6/2014
Chatham-Glenwood
Civic Memorial
Fenton
Hinsdale South
Lawrence County
Peoria Notre Dame
Richmond Burton
Rockford East
Seneca
Stagg

12/13/2014
Buffalo Grove
Downers Grove South
Hoffman Estates
Plano
Pontiac
PORTA
Prospect
Riverdale
Sterling
Walsh Ironman
Walther Christian
Wheeling
Back to Top

2013-14 Wrestling Season


November December January February
11/30/2013
Antioch
Barrington
Conant
Guerin Prep
Illini Bluffs
12/7/2013
Chatham-Glenwood
Civic Memorial
Fenton
Hinsdale South
Peoria Notre Dame
Richmond Burton
Rockford East
Seneca
Stagg

12/14/2013
Buffalo Grove
Downers Grove South
Hoffman Estates
Plano
Pontiac
PORTA
Prospect
Riverdale
Sterling
Walther Christian
Wheeling

12/21/2013
Clinton
Cumberland
Erie/Prophetstown
Glenbrook South
Harvard
Hinsdale Central
Lake Park
Mascoutah
Metamora
Rich East
Simeon
Springfield
Stillman Valley
Unity

12/27-12/28/13
Berman
Bradley-Bourbonnais
DeKalb
Dvorak
Granite City
Lincoln
Saint Thomas More
Uplift
Wheaton Warrenville South
1/4/2014
Clash XII
Cheesehead
Argenta-Oreana
Lawrence County

1/11/2014
Geneva
Glenbard West
Leyden
Morton
Mt. Olive
Murdale
Polo
Prairie Central
Princeton
Sycamore

1/18/2014
Amboy
Batavia
Geneseo
Kaneland
Kewanee
Lincoln-Way East
Lisle
Mahomet
Normal U-High
Quincy
Reed-Custer
Urbana

1/25/2014
CCL
CPS
CSL
I8
LeRoy
NI Big 12
OPRF
Orion
Rochester
SSC
SWSC
Upstate 8

1/31/2014
ESCC
2/1/2014
DVC
Eastern Illinois
FVC
Litchfield
Mid-Illini
MSL
MVC
NIC-10
NSC
Okaw Valley
Rockford Lutheran
SPC

2/8/2014
Regionals
* Complete

Class 1A
Coal City*
Erie (Prophetstown)*
Hebron (Alden-H.)*
Lisle (Sr.)*
Mackinaw (Deer Creek-M.)*
Melrose Park (Walther Lutheran)*
Mt. Olive*
Murphysboro*
Peoria Heights*
Peotone*
Petersburg (PORTA)*
Polo*
Shelbyville*
St. Joseph (S.J-Ogden)*
Stillman Valley*
Vandalia*

Class 2A
Belvidere (H.S.)* (Track)
Bloomington (H.S.)*
Calument City (Thornton Fractional North)*
Centralia (H.S.)*
Chicago (Roosevelt)*
Chicago (Simeon)* (Track)
East Peoria*
Elmwood Park*
Geneseo*
Hampshire*
LaSalle (L.-Peru)*
Mascoutah*
Oak Forest*
Riverside (Brookfield)*
Springfield (H.S.)*
Wauconda*

Class 3A
Aurora (Waubonsie Valley)*
Bolingbrook*
Bradley (B.-Bourbonnais)*
Chicago (Mt. Carmel)*
DeKalb*
Glenview (Glenbrook South)*
Granite City*
LaGrange (Lyons)*
Libertyville* (ILWrestle)
Lockport (Twp.)* (Track)
Lombard (Glenbard East)*
McHenry*
Niles (Notre Dame)*
Palos Heights (Shepard)*
Schaumburg (H.S.)* (ILWrestle)
South Elgin*

2/14-2/15
Sectionals
* Complete

Class 1A
Byron*
Plano*
Robinson*
Stanford (Olympia)*

Class 2A
Chatham (Glenwood)*
Chicago (De La Salle)*
Lake Villa (Lakes)*
Pontiac*

Class 3A
Barrington*
Franklin Park-Northlake (Leyden)*
Hinsdale (Central)*
Normal (Community West)*
Back to Top

2012-13 Wrestling Season


November December January February
11/24/2012
Antioch
Barrington
Conant
Guerin Prep
12/1/2012
Chatham-Glenwood
Civic Memorial
Fenton
Hinsdale South
Lawrence County
Peoria Notre Dame
Richmond Burton
Rockford East
Seneca
Stagg

12/8/2012
Buffalo Grove
Downers Grove South
Hoffman Estates
Plano
Pontiac
PORTA
Prospect
Riverdale
Sterling
Walther Lutheran
Wheeling

12/15/2012
Clinton
Cumberland
Erie/Prophetstown
Glenbrook South
Harvard
Hinsdale Central
Lake Park
Mascoutah
Metamora
Rich East
Springfield
Stillman Valley
Unity

12/22-12/23
Dvorak

12/27-12/28
Berman
Bradley-Bourbonnais
Lincoln
Uplift

12/28-12/29
Argenta-Oreana
The Clash XI
Granite City
Saint Thomas More
Wheaton Warrenville South
1/5/2013
Cheesehead
Geneva
Glenbard West
Illini Bluffs
Leyden
Morton
Mt. Olive
Murdale
Polo
Prairie Central
Princeton
Sycamore

1/12/2013
Amboy
Batavia
Geneseo
Kaneland
Kewanee
Lincoln-Way East
Lisle
Mahomet
Normal U-High
Quincy
Reed-Custer
Urbana

1/19/2013
CCL
CSL
I8
LeRoy
NI Big 12
OPRF
Orion
Rochester
SWSC
Upstate 8

1/26/2013
CPS
DVC
Eastern Illinois
ESCC
FVC
Litchfield
Mid-Illini
MSL
MVC
NIC-10
NSC
QND
Rockford Lutheran
SPC
SSC
2/2/2013
Regionals
* Complete

Class 1A
Bismarck (B.-Henning)*
Dakota*
Eureka*
Harvard*
LeRoy*
Lisle (Sr.)*
Litchfield*
Macomb*
Melrose Park (Walther Lutheran)*
Mt. Carmel*
Peotone*
Rock Falls*
Seneca*
Sherrard*
Tolono (Unity)*
West Frankfort (Frankfort)

Class 2A
Bensenville (Fenton)*
Carbondale (H.S.)*
Chicago (King)*
Chicago (Roosevelt)*
Chicago (Washington)*
Hampshire*
Lake Villa (Lakes)*
Mahomet (M.-Seymour)*
Morton*
Mt. Zion*
Pontiac*
Riverside (R.-Brookfield)*
Rock Island (H.S.)*
Springfield (Lanphier)*
Sycamore (H.S.)*
Tinley Park (H.S.)*

Class 3A
Bolingbrook*
Carol Stream (Glenbard North)*
Chicago (Marist)
Chicago (Mt. Carmel)*
Elmhurst (York)*
Evanston (Twp.)*
Fox Lake (Grant)*
Granite City*
Hinsdale (Central)*
Huntley*
Joliet (Central)*
Lake Zurich*
Lockport (Twp.)*
Naperville (Central)*
Palatine (Fremd)*
Schaumburg (H.S.)*

2/8-2/9
Sectionals
* Complete

Class 1A
Oregon*
Plano*
Stanford (Olympia)*
Vandalia*

Class 2A
Antioch*
Mattoon
Park Forest (Rich East)*
Rochelle*

Class 3A
Barrington*
Moline (H.S.)*
Palos Heights (Shepard)*
Park Ridge (Maine East)*
Back to Top

2011-12 Wrestling Season


November December January February
11/26/2011
Barrington
Conant
Guerin Prep
12/3/2011
Chatham-Glenwood
Civic Memorial
Fenton
Hinsdale South
Lawrence County
Peoria Notre Dame
Richmond Burton
Rockford East
Seneca
Stagg

12/10/2011
Buffalo Grove
Downers Grove South
Hoffman Estates
Plano
Pontiac
PORTA
Prospect
Riverdale
Sterling
Walther Lutheran
Wheeling

12/17/2011
Clinton
Cumberland
Erie/Prophetstown
Glenbrook South
Harvard
Hinsdale Central
Lake Park
Mascoutah
Metamora
Rich East
Springfield
Stillman Valley
Unity

12/22-12/23
Dvorak

12/27-12/28
Berman

12/28
Wheaton Warrenville South

12/28-12/29
Mid-States

12/29-12/30
Argenta-Oreana
DeKalb
Granite City
Lincoln

12/30-12/31
The Clash X
1/7/2012
Geneva
Glenbard West
Illini Bluffs
Leyden
Morton
Mt. Olive
Murdale
Polo
Prairie Central
Princeton
Sycamore
West Frankfort

1/14/2012
Amboy
Batavia
Geneseo
Kaneland
Kewanee
Lincoln-Way East
Lisle
Mahomet
Normal U-High
Quincy
Reed-Custer
Urbana

1/21/2012
CCL
CSL
LeRoy
Mid-State 6
NI Big 12
OPRF
Orion
Rochester
SWSC
Upstate 8

1/28/2012
Big 12
DVC
Eastern Illinois
ESCC
FVC
I-8
Litchfield
MSL
MVC
NIC-10
NSC
QND
Rockford Lutheran
SPC
SSC

1/29/2012
CPS
2/4/2012
Regionals
* Complete

Class 1A
Argenta (A.-Oreana)*
Belleville (Althoff Catholic)*
Camp Point (Central)*
Clinton*
Eureka*
Fairbury (Prairie Central)*
Harvard*
Mackinaw (Deer Creek-M.)*
Manteno*
Melrose Park (Walther Lutheran)*
Polo*
Princeton*
Sandwich*
Taylor Ridge (Rockridge)*
Toledo (Cumberland)*
West Frankfort (Frankfort)*

Class 2A
Antioch
Centralia (H.S.)*
Chatham (Glenwood)*
Chicago (King)*
Chicago (St. Patrick)*
Chicago (Washington)
DeKalb*
Evergreen Park*
Geneseo*
LaSalle (L.-Peru)*
Mahomet (M.-Seymour)*
Marengo
Mattoon
New Lenox (Lincoln-Way West)*
Niles (Notre Dame)*
Washington*

Class 3A
Algonquin (Jacobs)
Chicago (Marist)*
Chicago (Mt. Carmel)
Edwardsville (H.S.)*
Franklin Park-Northlake (Leyden)*
Glenview (Glenbrook South)*
Joliet (Central)*
LaGrange (Lyons)*
Libertyville*
Lincolnshire (Stevenson)*
Naperville (Neuqua Valley)*
Naperville (North)*
Skokie (Niles West)*
South Elgin*
Tinley Park (Andrew)*
West Chicago (H.S.)*

2/10-2/11
Sectionals
* Complete

Class 1A
Byron*
Macomb*
Plano*
Robinson*

Class 2A
Grayslake (Central)*
Lemont (H.S.)*
Mt. Zion*
Sterling (H.S.)*

Class 3A
Barrington*
Carol Stream (Glenbard North)*
Chicago (De La Salle)*
New Lenox (Lincoln-Way Central)*
Back to Top

2010-11 Wrestling Season


November December January February
11/27/2010
Barrington
Conant
Guerin Prep
Wheaton Warrenville South
12/4/2010
Chatham-Glenwood
Civic Memorial
Fenton
Hinsdale South
Lawrence County
Peoria Notre Dame
Richmond Burton
Rockford East
Seneca
Stagg

12/11/2010
Buffalo Grove
Downers Grove South
Hoffman Estates
Morrison
Plano
Pontiac
PORTA
Prospect
Riverdale
Sterling
Walther Lutheran
Wheeling

12/18/2010
Clinton
Cumberland
Erie/Prophetstown
Glenbrook South
Harvard
Hinsdale Central
Lake Park
Mascoutah
Metamora
Rich East
Springfield
Stillman Valley
Unity

12/22-12/23
Dvorak

12/28-12/29
Berman
DeKalb
Mid-States

12/29-12/30
Argenta-Oreana
Granite City
Lincoln

12/30-12/31
Cheesehead
1/8/2011
Clash 9
Geneva
Glenbard West
Illini Bluffs
Leyden
Morton
Mt. Olive
Murdale
Polo
Prairie Central
Princeton
Sycamore
West Frankfort

1/15/2011
Amboy
Batavia
Geneseo
Kaneland
Kewanee
Lincoln-Way East
Lisle
Mahomet
Normal U-High
Quincy
Reed-Custer
Urbana

1/22/2011
CCL
CPL
CSL
LeRoy
Mid-State 6
NI Big 12
OPRF
Orion
Rochester
SWSC
Upstate 8

1/29/2011
Big 12
DVC
Eastern Illinois
ESCC
FVC
I-8
Litchfield
Mid-Illini
MSL
NIC-10
NSC
QND
Rockford Lutheran
SPC
SSC
2/5/2011
Regionals
* Complete

Class 1A
Argenta (A.-Oreana)*
Braidwood (Reed Custer)*
Eureka*
Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley)*
Harvard*
Herrin*
Macomb*
Melrose Park (Walther Lutheran)*
Mt. Carmel*
Mt. Olive*
Peotone*
Petersburg (PORTA)*
Port Byron (Riverdale)
Rock Falls*
Shelbyville*
Stillman Valley*

Class 2A
Bensenville (Fenton)*
Centralia (H.S.)*
Champaign (Central)*
Chicago (Bowen)*
Chicago (Gordon Tech)*
Chicago (King)*
Grayslake (North)*
Jacksonville (H.S.)*
Joliet (Catholic Academy)*
Lemont (H.S.)*
Mascoutah*
Peoria (Notre Dame)*
Rock Island (H.S.)*
Sycamore (H.S.)*
Woodstock (H.S.)*
Yorkville*

Class 3A
Algonquin (Jacobs)
Bolingbrook*
Carol Stream (Glenbard North)
Chicago (DeLaSalle)*
Chicago (Mt. Carmel)
Chicago (St. Patrick)*
Deerfield*
Elmhurst (York)*
Fox Lake (Grant)*
Lockport*
Moline*
Naperville (Central)*
Niles (Notre Dame)*
O’Fallon (H.S.)*
Palo Heights (Shepard)*
Schaumburg*

2/11-2/12
Sectionals
* Complete

Class 1A
Oregon*
Plano*
Tolono (Unity)*
Vandalia*

Class 2A
Antioch*
Mahomet (M.-Seymour)*
New Lenox (Lincoln-Way West)*
Rochelle*

Class 3A
Barrington*
Downers Grove (North)*
Franklin Park-Northlake (Leyden)*
Granite City*
Back to Top

2009-10 Wrestling Season


November December January February
11/28/2009
Barrington
Conant
Guerin Prep
Wheaton Warrenville South
12/5/2009
Chatham-Glenwood
Civic Memorial
Fenton
Hinsdale South
Peoria Notre Dame
Richmond Burton
Rockford East
Seneca
Stagg

12/12/2009
Buffalo Grove
Downers Grove South
Hoffman Estates
Morrison
Plano
Pontiac
PORTA
Prospect
Riverdale
Sterling
Walther Lutheran
Wheeling

12/19/2009
Clinton
Cumberland
Erie/Prophetstown
Glenbrook South
Harvard
Hinsdale Central
Lake Park
Mascoutah
Metamora
Springfield
Stillman Valley
Unity

12/22/2009
Dvorak

12/29/2009
Berman
Mid-States

12/30/2009
DeKalb
Granite City
Lincoln
1/2/2010
Argenta-Oreana
Cheesehead

1/9/2010
Geneva
Glenbard West
Illini Bluffs
Leyden
Morton
Mt. Olive
Murdale
Polo
Prairie Central
Princeton
Sycamore
West Frankfort

1/16/2010
Amboy
Batavia
Geneseo
Kaneland
Kewanee
Lisle
Mahomet
Normal U-High
Quincy
Reed-Custer
Urbana

1/23/2010
CCL
CPL
CSL
LeRoy
OPRF
Orion
Rochester
SWSC
Upstate 8
Western Sun

1/30/2010
Big 12
DVC
Eastern Illinois
ESCC
FVC
I-8
Litchfield
Mid-Illini
MSL
NCIC
NIC-10
NSC
QND
Rockford Lutheran
SPC
SSC
2/6/2010
Regionals
* Complete

Class 1A
Camp Point (Central)*
Deer Creek-Mackinaw
Eureka*
Fairbury (Prairie Central)*
Fairfield*
Harvard*
LeRoy*
Melrose Park (Walther Lutheran)*
Murphysboro*
Peotone*
Plano*
Roxana*
Savanna (West Carroll)*
Sherrard*
Sterling (Newman)*
Toledo (Cumberland)*

Class 2A
Belvidere (H.S.)*
Bensenville (Fenton)*
Chicago (Bowen)
Chicago (Gordon Tech)*
Chicago (King)
Evergreen Park
Lake Villa (Lakes)*
Mahomet-Seymour*
Mattoon
Oswego*
Rock Island*
Springfield (H.S.)
Troy (Triad)*
Washington*
Woodstock (H.S.)*
Yorkville*

Class 3A
Aurora (West)*
Chicago (Bogan)
Chicago (Lane)*
Chicago (Marist)*
Chicago (St. Ignatius)*
Darien (Hinsdale South)*
Glenview (Glenbrook South)*
Granite City*
LaGrange (Lyons)*
Libertyville*
Machesney Park (Harlem)*
Normal (Community West)*
Palatine (Fremd)*
Schaumburg*
St. Charles (East)*
Tinley Park (Andrew)*

2/12-2/13
Sectionals
* Complete

Class 1A
Byron*
Clinton*
Plano*
Robinson*

Class 2A
Bensenville (Fenton)*
Lemont (H.S.)*
Springfield (Lanphier)*
Sterling (H.S.)*

Class 3A
Barrington*
Carol Stream (Glenbard North)*
Chicago (De La Salle)*
Edwardsville (H.S.)*
Back to Top

2008-09 Wrestling Season


November December January February
11/29/2008
Barrington
Conant
Guerin Prep
Wheaton Warrenville South
12/6/2008
Chatham-Glenwood
Civic Memorial
Fenton
Hinsdale South
Peoria Notre Dame
Richmond Burton
Rockford East
Seneca
Stagg

12/13/2008
Buffalo Grove
Downers Grove South
Hoffman Estates
Morrison
Plano
Pontiac
PORTA
Prospect
Riverdale
Sterling
Walther Lutheran
Wheeling

12/20/2008
Clinton
Cumberland
Erie/Prophetstown
Glenbrook South
Harvard
Hinsdale Central
Lake Park
Lyons Township
Mascoutah
Metamora
Springfield
Stillman Valley
Unity

12/22/2008
Dvorak

12/30/2008
Berman
Lincoln
1/3/2009
Argenta
Granite City Day 1 / Day 2

1/10/2009
Cheesehead
Geneva
Illini Bluffs
Leyden
Morton
Mt. Olive
Murdale
Polo
Prairie Central
Princeton
Sycamore
West Frankfort

1/17/2009
Amboy
Batavia
Geneseo
Kaneland
Kewanee
Lisle
Mahomet
Normal U-High
Quincy
Reed-Custer
Urbana

1/24/2009
CCL
CPL
CSL
LeRoy
Mid-State 6
OPRF
Orion
Rochester
SIRR
SWSC
Upstate 8
Western Sun

1/31/2009
Big 12
DVC
Eastern Illinois
ESCC
FVC
I-8
Litchfield
Mid-Illini
MSL
NCIC
NIC-10
NSC
QND
Rockford Lutheran
SPC
SSC
2/7/2009
Regionals
* Complete

Class 1A
Argenta*
Harrisburg*
Harvard*
Lena-Winslow*
Olympia*
Peotone*
Pittsfield*
Robinson*
Rockridge*
Roxana*
Seneca*
Sterling Newman*
Unity*
Walther Lutheran*

Class 2A
Althoff*
Burlington Central*
Effingham*
Fenton*
Geneseo*
Joliet Catholic*
Juarez*
Mt. Zion*
Peoria Woodruff*
Pontiac*
Richmond-Burton*
Riverside Brookfield*
Sandwich*
Wauconda*

Class 3A
Dundee-Crown*
Edwardsville*
Elgin*
Glenbrook South*
Mather*
McHenry*
Moline*
Mt. Carmel
Romeoville*
St. Ignatius*
West Aurora*
Wheaton North*
York*
Zion Benton*

2/13-2/14
Sectionals
* Complete

Class 1A
Olympia
Oregon
Plano
Vandalia

Class 2A
Fenton
LaSalle-Peru
Lemont
Springfield

Class 3A
Barrington
Leyden
Lincoln-Way Central
Back to Top

2007-08 Wrestling Season


November December January February
11/24/2007
Barrington
Conant
Guerin Prep
West Chicago
Wheaton Warrenville South
12/1/2007
Chatham-Glenwood
Civic Memorial
Fenton
Hinsdale South
Peoria Notre Dame
Richmond Burton
Rockford East
Seneca
Stagg

12/8/2007
Buffalo Grove
Downers Grove South
Hoffman Estates
Morrison
Plano
Pontiac
PORTA
Prospect
Riverdale
Sterling
Walther Lutheran
Wheeling

12/15/2007
Clinton
Erie/Prophetstown
Glenbrook South
Harvard
Hinsdale Central
Lake Park
Lyons Township
Mascoutah
Metamora
Springfield
Stillman Valley
Unity
Yorkville

12/22/2007
Argenta
Dvorak

12/28/2007
Berman
Granite City
Lincoln

12/29/2007
DeKalb
1/5/2008
Geneva
Glenbard West
Illini Bluffs
Leyden
Morton
Polo
Prairie Central
Princeton
Sycamore

1/12/2008
Batavia
Geneseo
Kaneland
Kewanee
Lisle
Mahomet
Normal U-High
Quincy
Reed-Custer
Urbana

1/19/2008
Big Northern
CCL
CLS
LeRoy
OPRF
Orion
SIRR
SWSC
Upstate 8
Western Sun

1/26/2008
Big 12
DVC
ESCC
FVC
I-8
Litchfield
Mid-State 6
MSL
NCIC
NIC 10
NSC
QND
Rockford Lutheran
SICA
SPC
2/2/2008
Regionals
* Complete

Class A
Lena-Winslow*
Princeton*
Walther*

Class AA
Alton*
Andrew*
Bloom*
Bloomington*
Champaign*
Chatham*
East Peoria*
Evergreen Park*
Fenton*
Glenbrook South*
Grant*
Harvard*
LaSalle-Peru*
Leyden*
Libertyville*
Marist*
Mather*
Minooka*
Oak Lawn
Palatine*
Romeoville*
South Elgin*
West Aurora*
Willowbrook
Back to Top

2006-07 Wrestling Season


November December January February
11/25/2006
Barrington
 Brackets / Teams
Conant
West Chicago
Wheaton Warrenville South
12/2/2006
Chatham-Glenwood
Civic Memorial
Fenton
Hinsdale South
Lawrence County
Peoria Notre Dame
Richmond Burton
Rockford East
 Brackets / Teams
Seneca
Stagg

12/9/2006
Buffalo Grove
Downers Grove South
Hoffman Estates
Plano
Pontiac
PORTA
Prospect
Riverdale
Sterling
Walther Lutheran
Wheeling

12/16/2006
Clinton
Erie/Prophetstown
Glenbrook South
Harvard
Hinsdale Central
Lake Park
Lyons Township
Mascoutah
Metamora
Rich East
Springfield
Stillman Valley
Unity
Yorkville

12/23/2006
Dvorak

12/28/2006
Berman

12/29/2006
Argenta
Lincoln

12/30/2006
DeKalb
Granite City
1/6/2007
Geneva
Glenbard West
Illini Bluffs
Leyden
Morton
Polo
Prairie Central
Princeton
Sycamore

1/13/2007
Batavia
Geneseo
Kaneland
Kewanee
Mahomet
Normal U-High
Reed-Custer
Urbana

1/20/2007
Big Northern
CCL
LeRoy
OPRF
Orion
SIRR
Upstate 8
Western Sun

1/27/2007
DVC
Eastern Illinois
ESCC
FVC
I-8
Litchfield
MSL
NCIC
NSC
QND
SICA North Gold
SWSC
2/3/2007
Regionals
Class A
Morrison
Orion

Class AA
Aurora (East)
Champaign (Central)
Chicago (Marist)
Chicago (Mather)
Darien (Hinsdale South)
Elgin (H.S.)
Flossmoor (Homewood-F.)
Fox Lake (Grant)
Frankfort (Lincoln-Way East)
Lincoln
Peoria (Woodruff)
Pontiac
Riverside (R.-Brookfield)
Rock Island (H.S.)
Rockton (Hononegah)
Springfield (H.S.)
Woodstock (H.S.)

2/9/2007
Sectionals
Class A
Oregon
Plano
Stanford (Olympia)
Vandalia

Class AA
Barrington
Carol Stream (Glenbard North)
Chatham (Glenwood)
Chicago Heights (Bloom Twp.)
Downers Grove (North)
Franklin Park-Northlake (Leyden)
Mahomet (M.-Seymour)
Rockford (East)
Back to Top

2005-06 Wrestling Season


November December January February
11/26/2005
Barrington
Conant
West Chicago
Wheaton Warrenville South
12/3/2005
Chatham-Glenwood
Civic Memorial
Hinsdale South
Richmond Burton
Rockford East
Seneca
Stagg

12/10/2005
Hoffman Estates
Plainfield Central
Plano
Pontiac
PORTA
Prospect
Wheeling

12/17/2005
Clinton
Glenbrook South
Harvard
Hinsdale Central
Lake Park
Mascoutah
Metamora
Rich East
Springfield
Stillman Valley
Unity
Yorkville

12/23/2005
Dvorak

12/28/2005
Palatine

12/30/2005
Argenta
DeKalb
Granite City
Lincoln
1/7/2006
Geneva
Glenbard West
Leyden
Morton
Prairie Central
Princeton
Sycamore

1/14/2006
Batavia
Kaneland
Mahomet
Quincy
Reed-Custer

1/21/2006
Big Northern
CCL
LeRoy
OPRF
Orion
SPC

1/28/2006
FVC
I-8
Litchfield
MSL
Quincy Notre Dame
SICA North Gold
SWSC
2/4/2006
Regionals
Andrew
Fenwick
Harvard
Minooka
Mt. Zion
Plainfield Central
Prairie Central
Princeton
Reed-Custer

2/11/2006
Sectionals
Class A
Byron
Plano
Vandalia

Class AA
De La Salle
DeKalb
Edwardsville
Joliet
Leyden
Naperville North
Normal West
Back to Top

2004-05 Wrestling Season


November December January
Conant Barrington
Dekalb
Dvorak
Glenbrook South
Granite City
Harvard
Hinsdale
Hoffman Estates
Mascoutah
Palantine
Plainfield
Springfield
Wheeling
WWS
York
Batavia
Big Northern
CCL
Geneseo
Leyden
Mahomet
Morton
PIT
Quincy
Sycamore
Back to Top

 

 
» Our sponsors
Northwestern Wrestling Camps

Rapid Rehydration

TO BE THE BEST PREQUEL
» Live broadcasts


» Weekly poll


Home | Forum | News | Rankings | Results | Multimedia | Camps | Links | Jobs | Contact

Copyright © 2000-2014 Illinois Matmen. Designed by Danielle Hobeika and powered by Bare Web Designs.