The Illinois Matmen High School POWER Rankings presented by GO EARN IT represent the best-of-the-best in Illinois, ranking the top 6 teams and individuals across all 3 classes.

Send any information that may influence these rankings to rankings@illinoismatmen.com

Team Rankings

RANK TEAMS CLASS
1 Montini 3A
2 OPRF 3A
3 Mt Carmel 3A
4 Marmion 3A
5 Lockport 3A
6 Dekalb 3A

106 Pounds

106 YR SCHOOL CLASS
1 Diego Sotelo So Marmion 3A
2 Jamier Castleberry Sr Proviso East 3A
3 Sawyer Nash Sr Warren 3A
4 Nick Gonzalez Fr Montini 3A
5 Sean Conway Fr St Patrick's 2A
6 Jordan Blew Fr Mt Carmel 3A

113 Pounds

113 YR SCHOOL CLASS
1 Jacob Rundell Jr OPRF 3A
2 Colton Drousias So Mt Carmel 3A
3 Kooper Loehr Sr Mt Zion 2A
4 Josh Koderhandt So Belleville West 3A
5 Michael Leveille Sr Marist 3A
6 Austin Nash Sr Warren 3A

120 Pounds

120 YR SCHOOL CLASS
1 Noah Surtin Sr Edwardsville 3A
2 Matt Ramos Sr Lockport 3A
3 Michael Jaffe Sr Marmion 3A
4 Nico Bolivar Jr OPRF 3A
5 Joey Cape So Washington 2A
6 Tommy Frezza Sr Stevenson 3A

126 Pounds

126 YR SCHOOL CLASS
1 Travis Ford Melton Sr Marian Catholic 3A
2 Dylan Ragusin Jr Montini 3A
3 Anthony Molton Sr Lockport 3A
4 Dean Hamiti So JCA 2A
5 Tristan Daugherty Jr Peoria Notre Dame 2A
6 Brody Norman Jr Washington 2A

132 Pounds

132 YR SCHOOL CLASS
1 Eddie Bolivar Sr OPRF 3A
2 Dylan Burnoski Sr Montini 3A
3 Alex Friddle Sr Coal City 2A
4 Danny Pucino Jr Libertyville 3A
5 Fabian Lopez Jr Dekalb 3A
6 Noah Villareal Jr Aurora Christian 1A

138 Pounds

138 YR SCHOOL CLASS
1 Luke Odom Jr Edwardsville 3A
2 Pat Nolan Sr Sandburg 3A
3 Sincere Bailey So TF North 2A
4 Josh Ramos Sr Providence 3A
5 Michael Gunther Sr Libertyville 3A
6 Ezra Elliott Sr Hoopeston 1A

145 Pounds

145 YR SCHOOL CLASS
1 Trevor Chumbley Sr Marmion 3A
2 Fidel Mayora Sr Montini 3A
3 Nick Termini Sr Burlington Central 2A
4 Anthony Turner Sr Danville 2A
5 Robert Major So Downers South 3A
6 James Pierandozzi Jr Plainfield South 3A

152 Pounds

152 YR SCHOOL CLASS
1 Jake Stiles Sr Montini 3A
2 Reece Heller Sr Marian Catholic 3A
3 Baylor Fernandes Sr Lockport 3A
4 Bilal Bailey Jr TF North 2A
5 Leo Mushinsky Sr Notre Dame 2A
6 Jake Reicin Sr Deerfield 3A

160 Pounds

160 YR SCHOOL CLASS
1 Jared Head Sr Washington 2A
2 Luke Rasmussen Jr Barrington 3A
3 Brad Gross Sr Marmion 3A
4 Brock Emmerich Sr Deerfield 3A
5 Dylan Connell So Marian Central 2A
6 Logan Johnson Sr Belleville West 3A

170 Pounds

170 YR SCHOOL CLASS
1 Peter Ferraro Sr Marmion 3A
2 David Ferrante Jr Huntley 3A
3 Adrian Cramer So Grayslake Central 2A
4 Jacob Boumans Sr Neaqua Valley 3A
5 Major Dedmond Sr Freeport 2A
6 Dominick Murphy Sr Brother Rice 2A

182 Pounds

182 YR SCHOOL CLASS
1 Abe Assad Sr Glenbard North 3A
2 Alex Cramer Sr Grayslake Central 2A
3 John Halvorsen Sr Maine South 3A
4 Nick Stemmet Jr Yorkville 3A
5 Danny Benoit Sr Mt Carmel 3A
6 Micah Downs Jr Clinton 1A

195 Pounds

195 YR SCHOOL CLASS
1 Peter Christensen Sr Montini 3A
2 Blah Dahnweih Sr Dekalb 3A
3 Jace Punke Sr Washington 2A
4 Brandon Hoselton So Prairie Central 1A
5 Cody Goodman Jr Deerfield 3A
6 Brian Ziech Sr OPRF 3A

220 Pounds

220 YR SCHOOL CLASS
1 Jacob Bullock Sr Cahokia 2A
2 Rahim Abraham Sr Evanston 3A
3 Demarco Lee Sr Lake Park 3A
4 Apollo Gothard So Lemont 2A
5 Ryan Boersma Fr Providence 3A
6 Chad Grimn Sr Beardstown 1A

285 Pounds

285 YR SCHOOL CLASS
1 Luke Luffman Sr Urbana 2A
2 Billy Blaser Sr Geneseo 2A
3 Aydin Guttridge Sr Rockford East 3A
4 Drew Gutknecht Sr Minooka 3A
5 Jose Ramos Sr Prospect 3A
6 Andrew Bejarano Sr Plainfield South 3A