The Illinois Matmen High School POWER Rankings presented by GO EARN IT Wrestling Apparel represent the best-of-the-best in Illinois, ranking the top 6 teams and individuals across all 3 classes.

Send any information that may influence these rankings to rankings@illinoismatmen.com

Team Rankings

RANK TEAM CLASS
1 Montini 3A
2 Mt Carmel 3A
3 Dekalb 3A
4 Lockport 3A
5 Glenbard North 3A
6 Barrington 3A

106 Pounds

106 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Kannon Webster Fr Washington 2A
2 Will Baysinger Fr Prospect 3A
3 Charlie Farmer Jr Moline 3A
4 Sammy Hayes So Sandburg 3A
5 Josh Glover So Marian Central 2A
6 Joe Fernau So Montini 3A

113 Pounds

113 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Diego Sotelo Jr Marmion 3A
2 Sergio Lemley Fr Mt Carmel 3A
3 Nick Gonzalez So Montini 3A
4 Jacob Macatangay So Plainfield North 3A
5 Chad Bellis Jr Bloomington 2A
6 Tavius Hosley So Tolono Unity 1A

120 Pounds

120 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Colton Drousias Sr Mt Carmel 3A
2 Nain Vasquez Jr Montini 3A
3 Josh Koderhandt Jr Belleville West 3A
4 Nasir Bailey Fr TF North 2A
5 Anthony Schickel Sr Oak Forest 2A
6 Danny Curran So Dekalb 3A

126 Pounds

126 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Dylan Ragusin Sr Montini 3A
2 Jacob Rundell Sr OPRF 3A
3 Mike Kaminski Sr Lockport 3A
4 Sam Spencer Sr Huntley 3A
5 Joey Cape Jr Washington 2A
6 Tristan Daugherty Sr Peoria ND 1A

132 Pounds

132 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Nico Bolivar Sr OPRF 3A
2 Noah Mis Jr Mt Carmel 3A
3 Jack Milos Jr Prospect 3A
4 Tommy Curran So Dekalb 3A
5 Brody Norman Sr Washington 2A
6 Ethen Doty Jr West Carroll 1A

138 Pounds

138 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Joel Vandervere Jr Warren 3A
2 Danny Pucino Sr Libertville 3A
3 Jake Harrier Sr Jacobs 3A
4 Noah Villareal Sr Aurora Christian 2A
5 Fabian Lopez Sr Dekalb 3A
6 Dallas Krueger Sr Rockridge 1A

145 Pounds

145 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Connor Gaynor Jr Mt Carmel 3A
2 Fidel Mayora Sr Montini 3A
3 Josh Ogunsanya Sr OPRF 3A
4 Kyle Schickel Sr Lemont 2A
5 Michael Caliendo Jr Batavia 3A
6 Nolan Throne Sr Rockridge 1A

152 Pounds

152 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Dean Hamiti Jr Joliet Catholic 2A
2 Bilal Bailey Sr TF North 2A
3 Joe Roberts Sr Montini 3A
4 E'lan Heard Sr Libertyville 3A
5 Damien Lopez So Dekalb 3A
6 Grant LaDuke Sr Lemont 2A

160 Pounds

160 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Luke Odom Sr Edwardsville 3A
2 Bradley Gillum So Dekalb 3A
3 Robert Major Jr DG South 3A
4 Dalton Hall Sr Champaign Central 2A
5 Zeke Waltz Sr Jerseyville 2A
6 Caden Ernd Jr CL Central 2A

170 Pounds

170 NAME YR SCHOOL CLASS
1 David Ferrante Sr Huntley 3A
2 Dylan Connell Jr Marian Central 2A
3 Andrew Wenzel Jr Dakota 1A
4 Logan Deacetis Jr Prairie Central 1A
5 Luke Rasmussen Sr Barrington 3A
6 Caleb Grau Sr Mascoutah 2A

182 Pounds

182 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Trevor Swier Sr Montini 3A
2 Adrien Cramer Jr Grayslake Central 2A
3 Micah Downs Sr Tolono Unity 1A
4 Danny Lingen Sr OPRF 3A
5 Justin Brown Sr Grant 3A
6 Arnold Edwards Sr Cahokia 2A

195 Pounds

195 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Nick Stemmet Sr Yorkville 3A
2 Brandon Hoselton Jr Prairie Central 1A
3 Daniel Jezik Sr Coal City 1A
4 Cody Goodman Sr Deerfield 2A
5 Mitch Hutmacher Sr Glenwood 2A
6 Daemyen Middlebrooks Sr OPRF 3A

220 Pounds

220 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Apollo Gothard Jr Lemont 2A
2 Connor Miller Jr Glenwood 2A
3 Gio Jackson Sr Palatine 3A
4 Evan Roper Jr Barrington 3A
5 Ben Stemmet Sr Yorkville 3A
6 Bryan Caves Jr Riverdale 1A

285 Pounds

285 NAME YR SCHOOL CLASS
1 Hayden Copass Jr Westville 1A
2 Tyler Elsbury Sr Byron 1A
3 Ryan Boersma So Providence 3A
4 Lloyd Reynolds Sr Edwardsville 3A
5 Mike Bosco Sr Sandburg 3A
6 Simon Wilson Jr East Moline 2A