Dvorak Semifinal Results and Finals Match-Ups

Photo credit:@JosephGomez133

Below you will find the Dvorak semifinal results as well as the finals match-ups. The finals are scheduled to start at 2pm.

Complete brackets and live video streams available on Track Wrestling.

Dvorak Semifinal Results

106
Eric Barnett (HORTONVILLE (WI)) 12-0 won by decision over Luke Odom (EDWARDVILLE (HS)) 18-3 (Dec 1-0)
Pauley Keane (Kankakee (MCNAMARA)) 10-0 won by decision over Enzo Silva (Plainfield (SOUTH) ) 17-3 (Dec 4-3)

113
Anthony Pisciotta (TIMBERLAND (MO)) 14-1 won by decision over Giovanni Cassioppi (Rockton (HONONEGAH)) 14-7 (Dec 4-3)
Jacob Lindsey (New Lenox (PROVIDNECE)) 14-2 won by decision over Noah Surtin (EDWARDVILLE (HS)) 17-3 (Dec 2-1)

120
tommy hoskins (Xenia (LEGANCY CHRISTIAN ACADEMY) (OH)) 4-0 won by decision over Cameron Spires (TIMBERLAND (MO)) 15-1 (Dec 5-4)
Michael McGee (Plainfield (EAST)) 19-0 won by major decision over Jacob Dado (Chicago (MARIST)) 13-5 (MD 12-4)

126
Aaron Schulist (MUKWONAGO (WI)) 16-1 won by decision over Jaimen Hood (MASON (OH)) 13-3 (Dec 10-8)
Dylan Burnoski (BOLINGBROOK) 17-0 won by fall over Zach Spencer (HUNTLEY) 16-2 (Fall 5:06)

132
We Rachal (Chicago (WASHINGTON)) 12-0 won by fall over Frankie Indelli (Wheaton (NORTH)) 20-2 (Fall 3:04)
Zack Donathan (MASON (OH)) 16-0 won by fall over Josh Ramos (New Lenox (PROVIDNECE)) 10-4 (Fall 3:06)

138
Austin Gomez (Carol Stream (GLENBARD NORTH)) 21-0 won by fall over Christopher Donathan (MASON (OH)) 13-3 (Fall 3:05)
Lenny Petersen (Crystal Lake (CENTRAL)) 17-1 won by decision over Kendall Coleman (Chicago (MT. CARMEL)) 17-3 (Dec 11-10)

145
Yahya Thomas (Chicago (MT. CARMEL)) 18-2 won by decision over Duncan Nelson (Wheaton (NORTH)) 18-3 (Dec 9-4)
Abe Assad (Carol Stream (GLENBARD NORTH)) 17-3 won by major decision over Nathan Lichtfuss (HORTONVILLE (WI)) 11-1 (MD 14-5)

152
Austin O`Connor (Chicago (ST. RITA)) 17-0 won by fall over Cole Smith (New Lenox (PROVIDNECE)) 16-2 (Fall 2:41)
Nelson Brands (Iowa City (WEST) (IA)) 25-0 won by tech fall over Jacob Sabella (Algonquin (JACOBS)) 19-3 (TF-1.5 4:18 (20-5))

160
Devin Donovan (Wheaton (NORTH)) 20-1 won by decision over Pat Schoenfelder (ANTIOCH) 25-1 (Dec 7-4)
Elliott Luker (HORTONVILLE (WI)) 12-0 won in the ultimate tie breaker over Jack Mulay (Chicago (MT. CARMEL)) 16-4 (UTB 4-3)

170
Andrew Wenger (DAKOTA) 16-1 won by decision over Trever Swier (New Lenox (PROVIDNECE)) 16-2 (Dec 3-1)
Eric Vermillion (MASON (OH)) 11-0 won by fall over David Riojas (Chicago (MT. CARMEL)) 15-2 (Fall 3:00)

182
Billy Pitzner (MILTON (WI)) 16-0 won by decision over Jordan Shahrikian (Rockton (HONONEGAH)) 9-2 (Dec 6-2)
Jack Jessen (Villa Park (WILLOWBROOK)) 27-0 won by fall over Adrian Cervantes (Plainfield (SOUTH) ) 16-1 (Fall 1:11)

195
Seamus Odonnell (Crystal Lake (CENTRAL)) 17-2 won by major decision over Dalton Hambrock (Machesney Park (HARLEM)) 17-2 (MD 23-14)
John Nowak (New Lenox (PROVIDNECE)) 13-1 won by fall over Isaiah Herrera (BOLINGBROOK) 15-2 (Fall 3:03)

220
Diata Drayton (Chicago (MARIST)) 12-0 won by major decision over Aric Bohn (MUKWONAGO (WI)) 15-2 (MD 14-5)
Maverick McPeek (DAKOTA) 16-1 won by fall over Josh Anderson (EDWARDVILLE (HS)) 14-5 (Fall 4:34)

285
Anthony Cassioppi (Rockton (HONONEGAH)) 20-0 won by fall over Zaid Hamdan (MASON (OH)) 12-3 (Fall 1:46)
Bobby Papiernik (Aurora (METEA VALLEY)) 20-2 won by decision over Phil Rasmussen (LUXEMBERG-CASCO (WI)) 17-2 (Dec 4-1)

Dvorak Finals Match-Ups (2pm)

106
Eric Barnett (HORTONVILLE (WI)) 12-0 vs Pauley Keane (Kankakee (MCNAMARA)) 10-0

113
Anthony Pisciotta (TIMBERLAND (MO)) 14-1 vs Jacob Lindsey (New Lenox (PROVIDNECE)) 14-2

120
Tommy Hoskins (Xenia (LEGANCY CHRISTIAN ACADEMY) (OH)) 4-0 vs Michael McGee (Plainfield (EAST)) 19-0

126
Aaron Schulist (MUKWONAGO (WI)) 16-1 vs Dylan Burnoski (BOLINGBROOK) 17-0

132
We Rachal (Chicago (WASHINGTON)) 12-0 vs Zack Donathan (MASON (OH)) 16-0

138
Austin Gomez (Carol Stream (GLENBARD NORTH)) 21-0 vs Lenny Petersen (Crystal Lake (CENTRAL)) 17-1

145
Yahya Thomas (Chicago (MT. CARMEL)) 18-2 vs Abe Assad (Carol Stream (GLENBARD NORTH)) 17-3

152
Austin O`Connor (Chicago (ST. RITA)) 17-0 vs Nelson Brands (Iowa City (WEST) (IA)) 25-0

160
Devin Donovan (Wheaton (NORTH)) 20-1 vs Elliott Luker (HORTONVILLE (WI)) 12-0

170
Andrew Wenger (DAKOTA) 16-1 vs Eric Vermillion (MASON (OH)) 11-0

182
Billy Pitzner (MILTON (WI)) 16-0 vs Jack Jessen (Villa Park (WILLOWBROOK)) 27-0

195
Seamus Odonnell (Crystal Lake (CENTRAL)) 17-2 vs John Nowak (New Lenox (PROVIDNECE)) 13-1

220
Diata Drayton (Chicago (MARIST)) 12-0 vs Maverick McPeek (DAKOTA) 16-1

285
Anthony Cassioppi (Rockton (HONONEGAH)) 20-0 vs Bobby Papiernik (Aurora (METEA VALLEY)) 20-2

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on reddit

Illinois' Premier Wrestling website

Illinois Matmen